Komiks na świecie i w Polsce

Komiks na świecie i w Polsce

Autor: Michał Traczyk
Wydawnictwo: Dragon
Miejsce i rok produkcji: Bielsko-Biała 2016

Choć ludzie porozumiewają się za pomocą obrazów od zarania dziejów, a zapowiedzi nowego gatunku pojawiły się już w połowie XIX wieku za sprawą Rodolphe’a Töpffera, Gustave’a Dorégo i Wilhelma Buscha, przyjęło się uważać, iż komiks narodził się w roku 1896. Wtedy to na łamach „New York Journal” zaczęła ukazywać się historia o chłopcu w żółtej koszuli – The Yellow Kid. Była to pierwsza seryjna opowiastka spośród wielu, które przyczyniły się do rozwoju nowego gatunku i jego popularności.

Niniejsza książka to próba ujęcia bogactwa komiksu. W pierwszej części pokazano, jak kształtował się komiks od prac protoplastów tego gatunku, poprzez ewolucję prasowych historyjek obrazkowych, po samodzielne broszury i powieści graficzne. Zaprezentowano bohaterów i superbohaterów, twórców i tendencje, a także perypetie komiksu, jak choćby konsekwencje przyjętego w Stanach Zjednoczonych Kodeksu komiksowego, opracowanego, by strzec dzieci przed deprawacją. Ukazano narodziny undergroundu i nowych kierunków poszukiwań, które zaowocowały dziełami skoncentrowanymi na trudnych zagadnieniach, m.in. Holokauście, wojnie, chorobach. Pojawiły się również utwory dotyczące własnej seksualności, biograficzne czy próbujące zmierzyć się z mroczną stroną ludzkiej natury.

Część druga poświęcona jest polskiemu komiksowi – od początków sięgających XIX-wiecznych cykli ilustracji autorstwa Franciszka Kostrzewskiego, przez czasy powojenne, kiedy to komiks egzystował w pewnej dwubiegunowości (z jednej strony jako twór godny potępienia, z drugiej – jako doskonałe narzędzie propagandowe), a historie opowiadali wybitni artyści, jak Henryk J. Chmielewski, Janusz Christa, Tadeusz Baranowski czy Grzegorz Rosiński, po czasy nam współczesne, zmieniające się dynamicznie i wypełnione głosami wielu młodych, utalentowanych twórców.