Studia z Kultury Popularnej #1: Prolegomena do dziejów kultury popularnej w Poznaniu

Wydawnictwo: Instytut Kultury Popularnej
Miejsce i rok produkcji: Poznań 2017

„Studia z Kultury Popularnej” są rocznikiem naukowym poświęconym: po pierwsze – refleksji nad historią, teorią i metodologią badań kultury popularnej, po drugie – diagnozie jej współczesnego kształtu. Projektując nasze pismo wzorowaliśmy się na najlepszych, czyli dwóch klasycznych pismach naukowych: „Pamiętniku Literackim” i „Pamiętniku Teatralnym”. Mimo że zmieniają się metody i mody badawcze, wciąż modyfikuje język opisu i relacja między badaczem a przedmiotem analizy, nie zmieniła się idea: skupienie na rzetelnym procesie poznawczym, na poszukiwaniach nowych wątków i zjawisk kulturowych, na szacunku dla tradycji badawczej.

Nie jest przypadkiem, że projekt pisma narodził się w Poznaniu, a wydawcą tytułu jest działająca tutaj od 2014 roku Fundacja Instytut Kultury Popularnej. Powołując do życia Fundację oraz naukowe pismo poświęcone badaniom nad kulturą popularną, chcielibyśmy stworzyć w naszym mieście środowisko zajmujące się tą problematyką, między innymi poprzez nawiązanie do tutejszej akademickiej tradycji z lat siedemdziesiątych, kiedy w pracach poznańskich polonistów (Anny i Stanisława Barańczaków, Edwarda Balcerzana) rodziła się rodzima refleksja nad formami kultury popularnej. Dlatego pierwszy numer „Studiów z Kultury Popularnej” nosi tytuł Prolegomena do dziejów kultury popularnej w Poznaniu.

Numer dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Poznania.