Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu – Agata Włodarczyk

Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu – Agata Włodarczyk

19 kwietnia o 18.00 (NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu) Agata Włodarczyk wygłosi wykład na temat „Dlaczego mangi są takie dziwne?”

Chociaż manga obecna jest na polskim ryku wydawniczym od prawie dwóch dekad, niekoniecznie zdajemy sobie w pełni sprawę z tego, jak ona powstaje i jakie mechanizmy biorą udział w jej powstawaniu. Warto rozmawiać o tym, jak uwarunkowania rynkowe oraz kulturowe kształtują fabularną warstwę historii mangowej. Zwłaszcza, że wciąż konfunduje czytelników zwłaszcza długich i popularnych serii kierowanych w większości do młodzieży. Przyjrzymy się także często wykorzystywanym w tych komiksach schematom narracyjnym, uproszczeniom, elementom moe oraz zastosowaniu konwencji superflat.

Agata Włodarczyk – doktorantka w Instytucie Badań nad Kulturą Uniwersytetu Gdańskiego, w swojej pracy naukowej zajmuje się kulturami fanowskimi oraz mangą i anime.


Od nowego roku akademickiego PDAK zyskała nowego partnera – WydawnictwoTadam – dzięki któremu słuchacze kolejnych wykładów, prócz wrażeń z ciekawych prelekcji wynoszą ze spotkania także prezent związany z tematyką bądź specyfiką Akademii. Wśród słuchaczy kwietniowego spotkania zostaną rozlosowane: Tiziano Sclavi (scen.), Luigi Piccatto (rys.) Dylan Dog: Golkonda! Piąta pora roku oraz dwa numery „Zeszytów Komiksowych”.

————————–————–
PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem.
Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w Czytelni Komiksów i Gazet NOVA o godzinie 18.00.
Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.
Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Kontakt:
dr Rafał Wójcik, Oddział Zbiorów Specjalnych, Biblioteka Uniwersytecka
tel.: 61 8293829, email: rafal@amu.edu.pl
www: lib.amu.edu.pl
oraz
dr Michał Traczyk, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, ul. Geodetów 30,60-447 Poznań; tel. 603079750,
email: kontakt@fundacja-ikp.pl
www: http://fundacja-ikp.pl/