Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu – prof. Mariusz Guzek

Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu – prof. Mariusz Guzek

17 maja o godzinie 18.00 w Czytelni Komiksów i Gazet NOVA odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu. Tym razem wystąpi prof. Mariusz Guzek z wykładem „Obrazkowy Hus. Tematyka husycka w czeskim komiksie i filmie animowanym”.

Lata krucjat antyhusyckich należą do najbardziej chwalebnych epizodów z historii Czech. Bitwy: pod Domažlicami, Sudomierzem czy o Witkową Górę zostały upamiętnione zarówno w literaturze, na scenie jak i kinowym ekranie. Nic też dziwnego, że upomnieli się o te czasy także scenarzyści i komiksowi rysownicy. Wystąpienie koncentrować się będzie na strategiach zastosowanych w powieści graficznej „Ve jménu Husa. Zrození kalicha” Zdenka Ležáka i Michala Kociána oraz dwóch animowanych produkcjach filmowych: „Jan Hus” stanowiącej część telewizyjnego cyklu „Dĕjiny udatného českého národa” i pełnometrażowej fabuły „Husiti” (reż. Pavel Koutský). Całość zostanie zaprezentowana na tle tradycji historycznych obecnych w komisie nadwełtawskim ostatnich 25 lat.

Mariusz Guzek – dr hab. Pracuje w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Zajmuje się regionalistyką (ze szczególnym uwzględnieniem kultury filmowej Bydgoszczy), dziejami kina polskiego w okresie Wielkiej Wojny i pierwszych lat po odzyskaniu niepodległości oraz kinematografią czechosłowacką i czeską. Obecnie przygotowuje monografię Otakara Vávry. Jest autorem książek: „Filmowa Bydgoszcz 1896-1939” (2004) i „Co wspólnego z wojną ma kinematograf? Kultura filmowa na ziemiach polskich 1914-1918” (2014) współautorem opracowania „Wojna i wojskowość w twórczości oraz adaptacjach powieści Bolesława Prusa” (2016). Współredagował tom „Kino polskie wobec II wojny światowej (2011). Publikował w „Przeglądzie Historycznym”, „Historyce”, „Czasie Kultury”, „Przeglądzie Zachodniopomorskim” i „Studiach Językoznawczych”, „Przeglądzie Humanistycznym” i „Kwartalniku Filmowym”.


Od nowego roku akademickiego PDAK zyskała nowego partnera – Wydawnictwo Tadam – dzięki któremu słuchacze kolejnych wykładów, prócz wrażeń z ciekawych prelekcji wynoszą ze spotkania także prezent związany z tematyką bądź specyfiką Akademii. Wśród słuchaczy majowego spotkania zostaną rozlosowane: Maryse i Jean-Francois Charles, Zbigniew Kasprzak „Spadająca gwiazda Marilyn Monroe” (Jakub Syty na portalu Paradoks napisał o tym komiksie: „Wykorzystując malarską technikę, operując kolorową plamą (fr. la couleur directe), [Kasprzak] wspiął się na kolejny szczebel swoich możliwości. Myślę, że pod względem artystycznym jest to najlepszy komiks w dorobku KASa.”) oraz dwa numery „Zeszytów Komiksowych”.

————————–————–
PDAK to spotkania dla osób zainteresowanych komiksem i tych, którzy chcą go poznać z innej, ciekawszej strony.
PDAK to spotkania w formie wykładu lub prezentacji, podczas których ścierają się odmienne poglądy, widziane z różnych perspektyw naukowych.
PDAK to spotkania, na których równie ważne jak wykład są dyskusja i Twoje zdanie.
PDAK pozwoli zrozumieć, że komiks to coś więcej niż proste historyjki obrazkowe i odkryć fascynujący świat gry między słowem a obrazem.
Spotkania odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40, w Czytelni Komiksów i Gazet NOVA o godzinie 18.00.
Organizatorami Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu są Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu oraz Fundacja Instytut Kultury Popularnej.
Spotkania są otwarte dla wszystkich zainteresowanych.

Kontakt:
dr Rafał Wójcik, Oddział Zbiorów Specjalnych, Biblioteka Uniwersytecka
tel.: 61 8293829, email: rafal@amu.edu.pl
www: lib.amu.edu.pl
oraz
dr Michał Traczyk, Fundacja Instytut Kultury Popularnej, ul. Geodetów 30,60-447 Poznań; tel. 603079750,
email: kontakt@fundacja-ikp.pl
www: http://fundacja-ikp.pl/