Kabaret

Kabaret

W 1997 roku Izolda Kiec po raz pierwszy przygotowała cykl wykładów dla studentów polonistyki UAM, poświęcony historii i teorii kabaretu. Tematyka, która pozwoliła jej połączyć kompetencje literaturoznawcy i teatrologa, jest też jej osobistą fascynacją, a to połączenie – pierwiastka naukowego i osobistego stało się sposobem na uprawianie badań naukowych, na inicjowanie dialogu z odbiorcą.

Między innymi na podstawie autorskich wykładów oraz własnych badań (jak choćby nad wojennym i emigracyjnym kabaretem, prowadzonych…..) powstała książka Wyprzedaż teatru w ręce błazna i arlekina, czyli… o kabarecie (Wydawnictwo Poznańskie 2001), będąca próbą uchwycenia istoty tej ulotnej formy popularnej sztuki, ale także prezentacją tego, co – zdaniem autorki – najbardziej wartościowe w kabarecie XX wieku.

W 2004 roku w popularnonaukowej, ekskluzywnej serii wrocławskiego Wydawnictwa Dolnośląskiego „A to Polska właśnie…” ukazała się książka Izoldy Kiec W kabarecie. Jesienią 2014 roku ukaże się jej Historia polskiego kabaretu (nakładem Wydawnictwa Poznańskiego) – historia osobista, dość subiektywna, ale nastawiona na wywoływanie emocji, wspomnień, indywidualnych powrotów do małych zadymionych kawiarnianych sal, do biało-czarnych telewizorów i dawnych piosenek. Sposób na rozmowę w świecie technologii, mediów i elektronicznych „książek twarzy”.

W 2014 roku nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się obszerna, bogato ilustrowana Historia polskiego kabaretu autorstwa Izoldy Kiec – obejmująca dzieje Jedenastej Muzy od poprzedzających powstanie Zielonego Balonika pierwszych prób ukabarecenia polskiego życia artystycznego, aż po najnowsze, biesiadne kabarety oraz stand-uperskie spotkania z nową, wymagającą publicznością.

W Archiwum Kultury Popularnej będziemy sukcesywnie zamieszczać bibliografię źródeł polskiego kabaretu oraz zdigitalizowane teksty źródłowe – począwszy od najwcześniejszych, z przełomu XIX i XX wieku, wspomnień oraz refleksji teoretycznej nad sztuką kabaretu.